A lúdtalp kezelése többféleképpen történhet, természetesen elsősorban attól függően, milyen mértékű az elváltozás, mennyire súlyos a helyzet.
Lúdtalp kezelése
A lúdtalp kezelése lehet konzervatív, amikor nincs szükség műtéti beavatkozásra, ilyenek például a gyógyászati segédeszközök, a gyógytorna. Az első kezelési ajánlások a gyulladás csökkentésére, valamint a láb csontjait és ízületeit támogató izmok és inak megerősítésére összpontosítanak.
A lúdtalp kezeléséhez való eszközök
- lúdtalpbetét
- lúdtalp torna, gyógytorna
- ortopéd cipő
- külső rögzítő
- rekonstrukciós műtét
A lúdtalp konzervatív kezelése
Nagyban függ a beteg korától, és az elváltozás mértékétől. Kisgyerekeknél a megelőzést kell szem előtt tartani.
Passzív lúdtalp kezelések:
1. Talpbetét a lúdtalp kezelésében
A talpbetét a lábdeformitások kiigazítását, és a panaszok enyhítését szolgálja.
A leggyakoribb kezelési mód a lúdtalpbetét használata, aminek célja, hogy helyreállítsa a hossz- és haránt boltozatot, valamint a sarokcsont dőlését. A sarok befelé dőlt állása esetén orvosi ajánlatra talpbetét alkalmazása is lehet a kezelés része.
A lúdtalpbetét a hosszboltozatot a belső és a külső talpélnél is megemeli. A haránt boltozatot azzal, hogy a középső lábközépcsontok végei mögött a talpon kiemelkedést alakít ki, így nem nyomódnak a talajhoz a fájdalmas talpközépi részek.
Lúdtalpbetétet, esetleg speciális cipőt panasz, vagy látható elváltozás esetén érdemes elkezdeni viselni, de érdemes odafigyelni a megelőzésre is (sportoláskor, napi rendszeres állómunka).
Hacsak nyomós, orvos által megállapított ok nincs rá, gyermekkorban nem feltétlenül jó ötlet lúdtalpbetétet viselni, hiszen éppen azokat az izmokat sorvaszthatjuk el, melyek a boltozatos szerkezetet kialakítanák. Éppen ellenkezőleg, talpbetét helyett erősítsük az izmokat, tornáztassuk a gyerek lábát. Amennyiben a gyermek bokája, belső talpéle már fájdalmas, lába hamar elfárad, panaszai vannak, a tornáztatás mellé a supinált cipők viselését ajánljuk. Ha mindennapos a gyermek lábfájdalma, vagy deformált a lába, mindenképpen forduljon szakorvoshoz!
A gyógyszertárban vény nélkül kapható talpbetétek inkább kényelmi betétek. Az ortopédiai betétek szakember által egyedileg a lábunkra szabva készülnek. Anyaguk professzionális, tartós, képes az elvárt funkció beteljesítésére. Az orvos felírja a megfelelő betét típusát, az anyagokat, amelyekből készülhet, és azt, hogy milyen méretben kell elkészíteni. A páciensnek az orvostól kapott beutalóval, vagy recepttel kell az ortopédiai technikushoz, vagy cipőkészítőhöz mennie, ahol elkészítik a betétet.
Az ortopédiai betét / ortotikum készítése egy bonyolult folyamat, ami több lépésből áll. Először is, a szakembernek meg kell mérnie a páciens talpát, majd a talpformáról másolatot készítenie. A másolat alapján készítik el a betétet, amit a páciensnek ki kell próbálnia és ha szükséges, még módosítani is kell rajta. Az ortopédiai betétek általában magasabb árúak, mint a gyógyszertári betétek, de hosszabb élettartamot, jobb illeszkedést biztosítanak, és hatékonyabbak a talpfájdalmak, és a lúdtalp kezelésében, tüneteinek enyhítésében.
Egyre népszerűbbek a számítógépes talpvizsgálattal készített egyedi talpbetétek, amihez nincs szükség orvosi receptre. A Podiart országszerte 120 partnernél tette elérhetővé egyedi talpbetéteit.
A talpbetétek különbözhetnek anyaghasználatban is.
- Rigid talpbetétek: kemény anyagokból készülnek, mint pl. műanyag. Általában súlyos lúdtalp esetén alkalmazandó, akiknek fokozott támogatásra van szükségük a fájdalom enyhítésére.
- Puha talpbetétek: ezek lágyabb anyagokból készülnek, mint például hab vagy gél, és a láb párnázását szolgálják. Általában a könnyű-közepes lúdtalpúaknak ajánlottak, vagy azoknak, akiknek plusz párnázásra van szükségük a fájdalom enyhítésére.
Megoldás lehet a hagyományos lúdtalpbetét, de nem mindenkinek, és nem mindegy milyen cipőpbe helyezzük azt be. A cipő kérge erős kell legyen, hogy megtartsa a korrigált csontokat. A vászoncipők, és a divat cipők jellemzően ezt nem tudják teljesíteni.
A hagyományos lúdtalpbetét az Achilles-ín rövidülése mellett nem lehet hatékony a lúdtalp kezelésben, mivel az csak az ín további feszülését, a sarok laterális irányba csúszását eredményezheti. Sajka betét megkísérelhető . Kétségtelen, hogy a sarokfogós betét is mediálisan magasabb és lejtőként szerepel, de a sarok külső oldalának megtámasztásával is pozicionálható a sarok. Egy nagy súlyú kamasznál azonban már ez is használhatatlan, mert olyan nyomáspontokat hoz létre a lábon, amely akár a kisebesedésig is vezethet.
2. A lúdtalp kezelése: korrekciós gipszelés, immobilizálás
Az elváltozás súlyosságától függően a konzervatív kezelésben alkalmazható korrekciós gipszelés, immobilizálás, de ha ez sem segít, akkor műtéti beavatkozás javasolt. Ma már a gipszet modern dinamikus ortézisekkel is helyettesítik.
3. A lúdtalp kezelése : gyógycipő, supinált cipő
Egyedileg készített gyógycipő. Ortopéd szakorvos javaslata alapján, receptre elkészített cipő. Általában a készítőnél van egy katalógus, amiben többféle modell közül válaszható ki a cipő. Egyedi kihordási időt szabnak meg ezeknek a cipőknek, és csak ezek lejártakor lehet újra cipőt készíttetni TB támogatással.
A korrekciós lábbeli gyermekeknél még lehet a tömeggyártásban készült supinált cipő pl. Szamos supinált cipő is, mert azok talp, és kéreg kialakítása megfelelően támogatja a korrigált helyzetű sarokcsontot. Ilyen esetben a cipő sarkának 3-7 mm-el történő megemelése segíti a sarok középhelyzetének beállítását, a cipő kérgének megdöntésével pozícionálni tudjuk a sarokcsontot. A sarokcsont közelebb kerül a lábszár középvonalához, a dinamikus igénybevétel hatékonyabbá válik. A kérget megdöntő szupináló sarok csak kisebb gyermekeknél hatékony, ahol a kéreg ereje elegendő a sarokcsont korrekciós pozícióba hozatalához.
Az idősebb gyermekek súlya nagyobb annál, mintsem azt a kéreg megtarthatná. Nekik egyedi gyártású ortopéd cipő készíttetése javasolt, orvosi rendelvényre a lúdtalp megfelelő kezeléséhez.
Aktív lúdtalp kezelések:
Fizioterápia:A fizioterápia egy gyűjtőfogalom, amely a természetes energiákra épülő kezeléseket foglalja magába. Ide sorolunk minden olyan módszert, ami a nap, a víz, a levegő, a klíma erejét és a mozgás hatásmechanizmusát használja fel.
Fizioterápia lehet:
- Gyógytorna
- Gyógymasszázs
- Hidroterápia
- Balneoterápia
- Gyógyvíz, stb.
A fizioterápiák közül alkalmazható lúdtalp kezelésében pl.
- Gyógytorna: Hosszabb fekvőbetegség után, az újra lábra állást torna mellett érdemes megkezdeni. Izom- vagy szalagrövidülés következtében fellépő lúdtalp esetén először a zsugorodásokat kell oldanunk, például: meleg kezeléssel, párakötéssel, masszázzsal, nyújtással, fizikoterápiával. Erre használatos egyik eszköz pl.: ProStretch erősítő és nyújtó eszköz, mely a Stretching gyakorlatok elvégzését segíti.
Gyógytornász szakember által a láb boltozatát erősítő gyakorlatok – lúdtalp torna segítségével tudjuk kialakítani a boltíveket. Ilyen gyakorlatok az egyenetlen talajon való járás, a lábujjakkal történő fogás és markolás, a lábujjhegyre emelkedés, és ülő vagy fekvő helyzetben a felső ugróízület hajlítása, nyújtása. A gyakorlatokat éveken át kell naponta végezni a kívánt eredmény elérése érdekében.
- Masszőr: A láb- és lábszár kezelése a hangsúlyos. A fájdalom csökkentése, izomlazítás, izomerősítés a cél.
- Csontkovács: A lúdtalpak jelentős részét lehet kezelni manuálterápiával. Fontos a vázrendszer teljes egészének a szimmetriába történő visszaállítása. A láb és a lábfej, a csípő ízületeinek speciális kimozgatása szükséges. Kezelés sorozatban kell gondolkozni, és pluszban még otthon rendszeresen végzett tornagyakorlatokban.
- Gyógyszerek: orvosi javallatra szedhető gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító készítmények, amik tüneti kezelést nyújtanak. Nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), vagy Kortikoszteroid injekciók a duzzanat azonnali enyhítésére
Amikor már a korrekciós eszközök és a lábtorna sem segít, szükségessé válik a korrekciós műtét.
A lúdtalp műtéti kezelése
Súlyos és nehezen kezelhető lúdtalp esetén, amikor a konzervatív kezelések nem hoznak megfelelő eredményt, az ortopéd orvos invazív műtéti megoldásokat is javasolhat. Az ilyen műtéti beavatkozások célja a láb anatómiai helyreállítása, a fájdalom enyhítése, és a mobilitás javítása.
A műtéti eljárások magukban foglalják
- az Achilles-ín meghosszabbítását,
- a csontvágási eljárásokat, amelyek átrendezik a láb összehangolását (osteotomiák),
- az ízületek fúzióját (arthrodesis),
- vagy szilikon vagy fém sapka behelyezését a sinus tarsiba, hogy létrehozzák a mediális lábívet (arthroereisis)
- Az osteotomiás eljárások egyike a MICO (Minimally Invasive Calcaneal Osteotomy): A sarokcsont (calcaneus) újbóli beállítására van szükség úgy, hogy a csontba bemetszenek ( calcanealis osteotomia ), és csavarral rögzítik a csontot egyenesebb helyzetben. Modern műtéti eljárásként ezt egy apró (<1 cm) bemetszéssel hajtja végre az orvos.
- Legújabb eljárás flexibilis lúdtalp esetén a 10-13 éves korban nagy sikerrel végrehajtott calcaneus stop műtét, vagy artrhroereisis. A „calcaneo-stop” módszer egy egyszerű, hatékony, minimálisan invazív technika gondosan kiválasztott gyermekgyógyászati betegek idiopátiás, rugalmas pes planusának kezelésére. A sarok valgus korrekciója a cél a gyermekeknél, és a láb hosszanti ívének megemelése a talocalcanealis artikuláción perkután elhelyezett ideiglenes szivacsos csavar segítségével. A csavar a proprioceptív lábreceptorok stimulálásával éri el a korrekciót, lehetővé téve a láb aktív inverzióját. Ezt érthetőbbé téve: az ugrócsont és sarokcsont között található egy idegvégződésekben gazdag csontcsatorna, amelynek ingerlése során a láb reflexesen korrigálja saját, hibás tartását. A csavar lekerekített sima vége olyan ingert okoz a lábnak, mely hatására a kóros lábtartás megszűnik. A kutatások bizonysága szerint a gyerekeknél a csavarok eltávolítása után a láb íve és a sarok dőlése a korrigált helyzetben marad.